Popis našeho treku po Slovenském ráji

 úvod

 První den

 Druhý den

 Třetí den

 Čtvrtý den

 Pátý den

 Šestý den


Pátý den byl ve znamení automobilismu. Jeli jsme do jižní části Slovenského ráje a to do osady Mlynky – Biele Vody. V tento den bylo neuvěřitelné horko. Možná to bylo tím, že jsme po  čtyřech dnech opustili chlad vodopádů a hustého pralesa. V Mlynkách jsme zanechali naše auto svému osudu a vyrazili do Zajmarské rokliny. Celkem nenáročná cesta je zakončena na plošině Geravy. Tam jsme sedli na lanovku a „driftovali“ na jih do Dedinek. To driftování byla docela pohodička. Z výšky jsme si prohlídli vodní nádrž  Palcmanská Maša. Jelikož turistiku po pláži nevyhledávám tak jsme se přesunuli na Mlynky – Biele vody pro auto a pokrčovali do Dobšinské ledové jeskyně.


Dedinky

Obec v Hnileckej doline na břehu vodní nádrže Palcmanská Maša vznikla v roce 1933 sloučením obcí Imrichovce a Štefánovce.


 

 

Zejmarská roklina    

Zejmarská roklina je přístupná roklina v jižní časti Slovenského ráje vytvořená potokem, který stéká z planiny Geravy. Potok, který v ní protéká, ústí do Hnilca pod osadou Mlynky-Biele Vody. Jeho hlavním zdrojem je vydatný pramen Zejmarská studňa. Potok vytváří několikastupňové vodopády pojmenované na počest kpt.Jána Nálepku (hrdina z bojů v Rusku ve 2. světové válce), který působil v osadě Biele Vody jako učitel. Roklina je přístupná od roku 1963.

 

 


Dobšinská ľadová jaskyňa

Tento chránený prírodný výtvor je jeden z najvzácnejších a najpozoruhodnejších prírodných javov u nás.  Objavil ju 15.7.1870 banský inžinier E. Ruffinyi so spoločníkmi. Už 1871 ju sprístupnili verejnosti. 1887 bola prvou jaskyňou v Európe s elektrickým osvetlením. Vchod do jaskyne je v severnom úbočí vrchu Duča vo výške 969,5 m, dĺžka jaskyne dosahuje 1232 m. Priestory jaskyne od vstupného otvoru postupne klesajú, čo spolu so severnou orientáciou umožňuje v zimnom období klesanie studeného vzduchu a celkové podchladenie priestorov. V letnom období sa zase teplejší vzduch s menšou špecifickou hmotnosťou nemôže dostať do jaskynných priestorov, čím sa priemerná teplota v jaskyni udrží pod hodnotou 0 °C po celý rok.  Dlhodobým opakovaním tohto cyklu vzniklo zaľadnenie jaskynných priestorov. Bohatá výzdoba má útvary do značnej miery vytvarované prúdením vzduchu.  Celkový objem ľadu sa odhaduje na cca 110 000 m3.

 

Foto pátý den