Turistické stezky 

 Úvod
 Na hřebeny I.
 Na hřebeny II.
 Na hřebeny III. 
 Velký Kriváň
 Malý Kriváň
 Velký Rozsutec
Steny
Chleb
Vrátna Dolina
Diery

 

 

 

  Mapy
  Fotogalerie
  Zajímavé odkazy

 

 

 

 

Tabi©2005


                               

Diery

Dolné diery jsou turisticky významnou tiesňavou v Kriváňské Malé Fatře. Dolné diery tvoří součást Jánošíkových dier. Přístup do Dolných dier je možný buď z parkoviště u hotelu Diery v osadě Davidíkovci nebo z osady Štefanová v závěru Vrátné doliny. Dolné diery jsou zpřístupněné naučným chodníkem. Nacházejí se v nich 2 vodopády (1 m a 3,5 m vysoké). Dolné diery se nacházejí na území NPR Rozsutec a bizarní skalní útvary nad nimi jsou domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

Horné diery jsou kaňonovitá úzká roklina na Hlbokém potoku v NP Malá Fatra. Jedná se o jednu ze tří částí Jánošíkových dier. Nacházejí se asi 4 km východně od obce Terchová v okrese Žilina. Hlboký potok zde překonává prudké klesání soustavou 9 vodopádů o výšce 2 až 4 m. Roklina je zpřístupněna soustavou žebříků, řetězů a lávek a je nepřístupná po velkých deštích a v zimě, kdy je zamrzlá ledem. Je rovněž součásti NPR Rozsutec. Přístup do Horných dier je možný buď z parkoviště u hotelu Biely potok v osadě Davidíkovci nejprve přes Dolné diery na salaš Podžiar a poté do Horných dier. Další přístup je možný od osady Štefanová v závěru Vrátnej doliny opět na salaš Podžiar a dále do Horných dier.

Nové diery je úzká roklina (jedna z částí Jánošíkových dier) v NP Malá Fatra na jednom z přítoků Hlbokého potoka asi 1 km jižně od parkoviště u hotelu Diery v osade Davidíkovci. Nalézá se asi 3 km východně od obce Terchová v okrese Žilina. V úzkém kaňonu Nových dier zpřístupněném pomocí žebříků po žluté turistické značce jsou vidět různé erozní tvary ve vodním korytě (zejména obří erozní hrnce a vodopády). Nové diery ústí do další rokliny Dolných dier. V Nových dierach se nacházejí 4 vodopády o výšce mezi 1 až 2 m. Jméno Nové diery pochází od skutečnosti, že tato tiesňava ze soustavy Jánošíkových dier byla zpřístupněná až naposled. Nové diery se nacházejí na území NPR Rozsutec a bizarní skalní útvary nad nimi jsou domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Přístup do Nových dier je možný buď z parkoviště u hotelu Diery v osadě Davidíkovci nebo z osady Štefanová v závěru Vrátné doliny.