Turistické stezky 

 Úvod
 Cyklotrasa 1
 Cyklotrasa 2
 
 Srub MJ - S 3
 Srub MJ - S 4
 
 Retz
 
 
 

 

 

 

 Sucho na Moravě
 
 

 

 

 

Tabi©2005

 

Retz

Město Retz bylo založeno na konci 13. století z podnětu hrabství Hardegg. Obchod vínem a vinařství dopomohly retzským měšťanům v 16. století k netušenému bohatství. V Retzu se nachází největší rakouský historický vinný sklep, tzv. Retzské zážitkové sklepení. O rozmachu města hovoří i přepychové renesanční stavby na prostranném náměstí. Největším lákadlem je sgrafitový dům, radnice, dominikánský klášter a retzský větrný mlýn.

Sousoší Ukřižování na kalvárii v Retzu

Nedaleko větrného mlýna se nachází první sousoší křížové cesty. Jedná se o kamenné oltáře, na kterých jsou jednotlivé výjevy z křížové cesty. Cesta končí u velkého sousoší se třemi kříži. Ukřižovaný Kristus má po bocích kříže s lotry. Ve spodní části je socha Panny Marie a Máří Magdaleny. Třetí socha by mohla představovat oblíbeného Kristova apoštola, sv. Jana. Kolem sousoší je zdobná kamenná zídka. Na rozích v přední části sedí dva andělíčci. Sousoší bylo dokončeno v roce 1726.

         

         

Větrný mlýn v Retzu

Jako jediný rakouský provozuschopný větrný mlýn zde stojí již od roku 1853 sebevědomě uprostřed vinic, vysoko nad Retzem a natahuje své rozložité lopatky větru.

Vojenský hřbitov padlých v 1. a 2. světové válce