Turistické stezky 

 Úvod
 Préfailles
 Nantes
 
 
 Příliv / odliv
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Zajímavé odkazy
 

 

Znak města Nantes

 

Znak města Préfailles

 

Tabi©2005


                               

Nantes

Nantes je město v západní Francii ležící na řece Loiře, zhruba 50 km od pobřeží Atlantského oceánu. Jde o hlavní město regionu Pays de la Loire. V Nantes žije více než 292 000 obyvatel, což z něho činí 6. nejlidnatější město země. Prvotními obyvateli oblasti byli Keltové. V roce 56 před K. obsadil Nantes Julius Caesar. Ve 3 .st. byla okolo města postavena obranná zeď, jejíž pozůstatky se dochovaly do současné doby. Po pádu Západořímské říše se Nantes stalo součástí Francké říše. Bylo důležitým opěrným bodem proti pronikání Bretonců z oblasti Bretaňského poloostrova. V 10. st. město na čas získali Vikingové.

Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul (Katedrála svatého Petra a Pavla)

Je sídlem nanteských biskupů. Od roku 1862 je chráněná jako historická památka. Katedrála má rozměry 63 m šířky, 103 m délky a výšku klenby 37,5 m. Západní průčelí je ohraničeno dvěma mohutnými věžemi zakončené terasami. Kostel má několik zajímavostí jako vnější kazatelnu pro kázání lidem shromážděným na náměstí, nebo pět bohatě zdobených portálů – tři v západní fasádě a dva boční. Portály jsou věnovány od severu k jihu mučedníkům sv. Donátovi z Nantes a sv. Rogatienovi, svatému Petrovi, Poslednímu soudu, sv. Pavlovi a svatému Yvesovi.

Château des ducs de Bretagne (Zámek vévodů bretaňských)

Pevnost byla postavena ke konci 15. století Františkem II., posledním vévodou z Bretaně. Ve stavbě pokračovala jeho dcera, vévodkyně Anna Bretaňská, která byla dvakrát královnou Francie. Opevněný zámek vévodů bretaňských je pevností, která v sobě ukrývá rezidenční palác postavený z tufových kamenů. Fasády paláce jsou jemně zdobené a disponují krásnými lodžiemi ve stylu italské renesance (první vlivy renesance v oblasti.) Později se stal královským zámkem a od 16. století sídlem guvernérů. Budova byla v historii využívána postupně jako vězení, kasárna, zbrojnice. Po kompletním restaurování byl objekt přeměněn v Historické muzeum města Nantes.

Padesátitunový hydraulický slon, který stříká vodu - tomu říkám stroj

Slon je 12 m vysoký, 8 m široký a 21 m dlouhý, váží 48,4 tun, je z oceli a dřeva (Tulip topol),  poháněn je 2000 litry hydraulického oleje, výkon motoru 450 HP, rychlost 1-3 km / h, pohyb zajišťuje 62 válců, 46 je hydraulických, 6 pneumatických a 10 plynových.

Bývalý vlajková loď francouzského námořnictva Maillé Brézé postavená v roce 1950

Délka 132.65 metrů, šířka 12,70 metru a výška 5,80 m, výtlak při plném zatížení 3900 tun, výkon 63,000 koní, rychlost 33 uzlů, vzdálenost 4100 námořních mil.
Posádku tvořilo 277 mužů, včetně 17 důstojníků, 100 poddůstojníků a 160 námořníků, její 63.000 koňských sil mu umožnilo dosáhnout rychlosti 33 uzlů s dosahem 4100 námořních mil