Turistické stezky 

 Úvod
 

Polsko

 Tatry hřebeny I.
 Tatry hřebeny II.
 Tatry / Zakopane
 

 Polsko / Slovensko

 Pieniny
 

Slovensko

 Prielom Hornádu

 Soutěska Piecky

 

 Liptovská Mara
 
 

 

Tabi©2005


                               

Vysoké Tatry - Polsko

Polské Tatry jsou chráněné území, které spadá pod Tatranský národní park. Celé území je lemováno slovenskou státní hranicí. Najdeme zde 10 vrcholů, které mají nadmořskou výšku nad 2300 metrů. Nejnavštěvovanější horou je Wielky Giewont na jeho vrcholu je 15 metrový kříž. Další velmi navštěvovanou horou je Kasprowy wierch na jehož vrchol vede jediná lanovka na hřebeny polských Tater.

 Pieniny

Území se nachází v severní části slovenské a polské Spiše, nazývané též Zamaguří. Území bylo v minulosti osídleno převážně Poláky a Rusíny. Pieniny tvoří horský masív bradlového pásma. Na slovenském území se nacházejí jen nižší vrcholy, například Holica 828 m. Nejdominantnější vrcholy se nacházejí na polské straně: Sokolica 747 m a Tři korunky - polsky Trzy korony, 982 m.

Slovenský ráj

Území Slovenského ráje o rozloze 19 763 ha je vyhlášeno od roku 1988 za národní park. Toto území je známé svými roklinami a kaňony, které jsou zabezpečeny žebříky, stupačkami a jinými pomůckami. Téměř celou oblast Slovenského ráje pokrývají lesy – zabírají cca 90 % celkové plochy území. Centrem tohoto regionu je město Spišská Nová Ves a hlavními turistickými centry jsou na straně severní Čingov a Podlesok a na straně jižní Dedinky, Mlynky a Dobšiná s Dobšinskou ledovou jeskyní.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodní dílo u Liptovského Mikuláše na severu Slovenska, na řece Váh pod Tatrami. Stavba byla zahájena roku 1965 a dokončena roku 1975. Hlavním důvodem její výstavby byla ochrana měst v povodí Váhu před povodněmi a kromě toho se v hrázi i průtokem vody vyrábí elektřina pomocí 4 turbín s celkovým výkonem 198 MW. Hráz je vysoká 53 m s maximální hloubka nádrže je 45 m.

Tabi                                             

k.t@centrum.cz      
http://www.tabi.cz