Olympus 745 UZ

Tak už je to tady. První závada na mém fotoaparátu po třech letech provozu:
Porucha zálohovacího kondenzátoru 0,22F a její oprava.

Pokud vlastníte fotoaparáty  Olympus 740, 745, 750 UZ je možné, že se časem setkáte s poruchou záložního kondezátoru. Zjistíte to tak, že při výměně baterií ztratíte svoje předvolené nastavení fotoaparátu.
Možností na opravu je několik:
1. Nechat přístroj opravit firmou Olympus ( cena asi 3800,- Kč)
2. Najít nějakou opravnu fotopřístrojů ( cena max. do 1500,- Kč)
3. Rozebrat fotoaparát a místo kondenzátoru dát 3V Lithiovou baterii
4. Vyrobit záložní napáječ na 6V

Já jsem zvolil poslední možnost. Záložní zdroj jsem vyrobil z originální 3V Lithiové baterie Olympus LB-01, která mi zůstala nevyužitá. Baterie se skládá ze dvou článků o napětí 3V. Oba články jsou zapojeny paralelně. Baterii opatrně rozlepíme a přepojíme ji do série. Na kontakty se dá velice dobře letovat a tak to není problém. Dále připojíme napájecí konektor. Konektor je vhodné raději vyzkoušet přímo v obchodě s elektronikou. Ne každý do fotoaparátu  pasuje. Nakonec obě baterie zaisolujeme elektrikářskou isolací a odzkoušíme polaritu napětí. Minus pól musí být z venku na napájecím konektoru.
A máme hotovo.

Pokud nemáte originál baterii LB-01 je možno použít 4x AA nebo AAA články zapojeny do držáku baterií.

Zatím baterie ve fotoaparátu měním tímto způsobem, ale možná časem dojde na úpravu přímo v přístroji. Kdo má zájem, tak tady jsou fota rozborky Olympusu 750 UZ . Baterie by měla být typu BR 1225-1HDE – má letovací nožičky (pozor na polaritu).
Pro ty z vás co mají rádi originalitu tak je tady katalogový list toho poškozeného kondenzátoru. Nevím jestli jde nějakým způsobem objednat. Ale asi v GM Elektronic nebo GES Electronics  něco podobného bude k sehnání.

A rada na konec – buďte opatrní aby jste si fotoaparát nepoškodili.