Šumava 2008
Konečně jsme se dočkali čundru po Šumavských hvozdech. Již několikrát jsme ho odložili kvůli počasí. Ale letos to už konečně vyšlo. Na tento vandr jsme se náležitě připravovali jak po stránce logistické, tak také po stránce všeobecné informovanosti o provozu NP Šumava . Jelikož zde vládnou komunistické manýry v ochraně přírody, tak jsme chtěli být náležitě připraveni na vzniklé problémy.
Poprvé jsme taky použili i GPS navigaci .  
 
Odjezd: Kladno
Zahájení: Hojsova Stráž
Ukončení: Lipka
Cíl akce: Březník
Výprava: Nohyk, Tabí, Radek
Délka akce: asi 100 km pěšky
 
14.5 až 18.5.2008
 


Foto z vandru


Den první
První letošní vandr míří konečně na Šumavu. Vyrážíme ve třech - Náčelník, Tabi a Radek.
Naše cílová stanice je Hojsova Stráž. Šumava nás přivítala po svém – bouřkou. Pokračujeme po modré značce směrem Hamry. Zde vandr na poslední chvíli ještě dolaďujeme v místní hospůdce. Poté mizíme v šumavských hvozdech. První zastavení je u vodopádu v Bílé strži. Pak pokračujeme na
Černé jezero 1020 m.n.m , kde v klidu povečeříme. Noc trávíme na Rozvodí 1140 m.n.m. v turistické chatce.

 
Den druhý
Ráno vyrážíme směrem Čertovo jezero . Je slunečný den,  tak uděláme pár fotek a pokračujeme po červené směrem pomníček A. Kašpara 900 m.n.m. Zde se dáváme po modré do Železné Rudy , kde dokoupíme železnou zásobu na náš přechod Šumavy. Náčelník nás upozornil abychom to nezapoměli vynásobit dvěma. Poté pokračujeme na Bedrník 800 m.n.m. a po červené pod Polom 1291 m.n.m.  Zde nás čekal první pořádný výšlap. Vrch Polom nezapře své jméno. Nenaleznete zde jediný nezničený strom. Radek s Náčelníkem   řešili smutek nad přírodou po svém. Po krátkém odpočinku pokračujeme na
Jezero Laka 1100 m.n.m . Na jezero přicházíme až večer a tak pojíme a pospíme na zápraží chatky Infocentra NP Šumava. Jelikož jsme v I.zóně NP kde se nesmí nic, tak brzy ráno mizíme.

 

 
Den třetí
Jelikož  cesta z Laky na Gsenget je v tuto dobu zavřená, tak při výstupu ponurou krajinou vedeme diskuzi proč tomu tak je. Prostě nám nejde do hlavy, jak tři vandrovníci jako my můžou nějak nenávratně poškodit místní krajinu. Jak tak jdeme, tak najednou okem zkušeného vandrovníka zahlédnu v mlze podivný stín. Náčelník s dalekohledem zjišťuje, že to jsou lesáci. A máme problém. Jsme ale ve výhodě, a tak pomalu postupujeme v krytu šumavské mlhy.  Bez potíží a neviděni ( lesáci jsou zapálení do planýrování lesa) dáváme přestávku v domečku Gsenget 1160 m.n.m. Zde narážíme na další divnost NP Šumava – v parku nejsou  u turistických domečků koše na odpadky!!!!  No nic, odpad do batohu a pokračujeme směr Poledník.
A je to tady – zase zavřeno . No nic, riskujeme a pokračujeme po zelené na Poledník. Náčelník se rozčiluje, že lesáci se svojí Husqvarnou nadělají v klidové zóně více kraválu než stádo cyklistů. Tak proč bychom tudy nemohli jít, že. Konečně – Poledník 1315 m.n.m .. Po odpočinku vyrážíme směr Modrava přes Javoří slať. A jak jinak zas  po zakázané cestě. Zde zabodoval Náčelník. I přes šum lesa zaslechl zvuk motoru, a tak bleskurychle mizíme v lese. Prohnala se stará smradlavá Škoda 120 s nějakým harampádím na střeše. To má tetřev asi radost. Má smrad i s muzikou! Zanedlouho jsem na  Javoří Pile a Javořím potoce. Pak pokračujeme přes Rybárnu na Modravu. Zde nabíráme síly v místní hospůdce a nocleh bereme jak jinak než v I. zóně NP směrem Březník.

 

 
Den čtvrtý
Ráno posnídáme u Modravského potoka a vyrážíme na Březník.  Dle informací je na Březníku otevřená bývalá hájovna ( museum a občerstvení). Po příchodu pod Březník se nám naskytnul nádherný pohled na zdejší krajinu. Náladu nám zkazilo zjištění, že v hájovně je zavřeno. Tankujeme vodu ve studánce za hájovnou a přemýšlíme jak dál. Náčelník navrhuje adrenalinovou cestu na Modrý sloup . S Radkem  protestujeme. Neradi bychom se vraceli v teréňáku s CZ nebo D poznávací značkou. Ač nerad Náčelník ustupuje a tak se vracíme na žlutou značku. Je sobota dopoledne tak je tady cyklistů jak psů. Jedním slovem - děs. Pokračujeme na Černou horu 1315 m.n.m . To je výšlap. Radek jde jak Terminátor a tak s Náčelníkem těsně před koncem odpadáme a relaxujeme. Na Černé hoře jaksi les taky zmizel, a  je tady pěkný výhled na Šumavu. Pokračujeme na pramen Vltavy, kde posvačíme. Nastal stále se opakující problém s odpadky. Již čtvrtý den v NP Šumava a žádný koš. Je to normální?? Pokračujeme na Kvildu. Před Kvildou sledujeme jak se tvoří bouřkové mraky. A pak konečně odpočíváme v místní hospůdce, kde na mobilu sledujeme radarovou animaci z CHMI.CZ. Náčelník rozhodl – to nás mine. A minulo. Za teplého večera pokračujeme po žluté na Olšinku. Zde nalézáme super herberk ve správě Šumavských lesů. Se zkušeností geokešera hbitě nalézám klíč a máme kde bydlet. Máme kuchyňskou linku, dvě letiště a musgrávky. No nádhera. Náčelník se těší až bude krásně pršet. A pršelo.
 

 
Den pátý
Po super noci v herberku balíme a připravujeme poslední den našeho vandru. Směřuje do Lipky na vlak. A z ničeho nic začalo pršet. Došlo zase na radar v mobilu. Tentokráte nás to neminulo. Leje a leje. Nandáváme prostředky IPCHO a vyrážíme. Míříme na Šidlov. Zde nám Radek mizí v dáli . Asi chce dobýt točnu sám a v  takovémhle počasí, blázen. Do Lipky přicházíme promočení a zmrzlí. V místní hospůdce čekáme na vlak do civilizace a sušíme se.
I přesto, že jedeme domů tak nás humor neopouští a vytváříme Náčelníkovi plakát na památku.

 Tabi