Góry Stołowe 2006
První vandr se zadařil na 100%. Celou dobu akce bylo pěkné počasí a
tak vznikla spousta fotografií zdejších velice zajímavých hor. Cíl akce
byl také splněn - Hejšovina ( 919,9 m.n.m). No prostě lépe to dopadnout ani
nemohlo.
Odjezd: |
Kladno časně ráno |
Zahájení: |
Hronov |
Ukončení: |
Náchod |
Cíl akce: |
Szczeliniec (Hejšovina) |
Výprava: |
Nohyk, Tabí, Radek |
Délka akce: |
asi 74 Km pěšky |
11.5 až 16.5.2006
Foto z vandru (Tabi)
|
Foto z vandru (Radek)
|
Den první
Hronov – Vysoká Srbská –
Sedmákovice – Závrchy – Machov Tak jsme se konečně dočkali dalšího
čundru. Směřuje do přírodní rezervace Góry Stołowe .
Tento čundr byl v plánu již několikrát,
ale až nyní se stal reálným. Začali jsme v
Hronově a pokračovali po červené směrem Vysoká
Srbská.Cestou máme krásný výhled na Bor 852,4 m.n.m a na
cíl naší akce Hejšovinu. Zastavujeme se v Hospodě na
Kopci ve Vysoké Srbské. Poté pokračujeme přes
Sedmákovice a Závrchy do Machova, kde trávíme
noc.
Celkem: 11Km
Den
druhý
Machovská Lhota – Bledne Skály –
Karlów – Biale Skály Druhý den
jdeme přes hraniční přechod
v Machovské Lhotě do Polska. Naše první cesta vede
do Bledných Skal. Čeká nás slušný krpál do skalního města.
Vstupný je 5,00 zł , které nemáme. A tak náčelník
uplatňuje svoje diplomatické schopnosti a živě diskutuje
o kurzu atd.. Nakonec platíme CZ měnou v
kurzu 7 Kč za 1 zł a batohy zůstávají u pokladny. Ještě,
že ho máme. Bledne skály opravdu stojí za tu
námahu. Je z nich pěkný výhled na Krkonoše a na
Broumovské stěny. Procházíme místní bludiště a je nám
jasné, že s batožinou by to byl problém. Narážíme
i na zbytky sněhu. Po krátkém odpočinku u
pokladny pokračujeme přes Skalniak ( asi 900 m.n.m). do
Karlówa. V Karlówě díky schopnostem náčelníka ochutnáváme
polské pivo Okocim
za CZ měnu v hodnotě 33
Kč za jedno pivko. Poté pokračujeme směrem Biale
Skály. Je škoda, že se v Polsku o turistické trasy
moc nestarají. Díky tomu je na skály omezený výhled. A
tak po průchodu skalami berem nocleh v místním
lese.
Celkem: 17
km
Den třetí
Biale Skály – Skalne
Grzyby – Pielgrzyn – Sloneczne Skály - Karlów Třetí den se probouzíme do slušné
zimy. Okolo našeho bivaku je všude bílo. Po rozmrazení
naší výstroje pokračujeme směrem Skalne Grzyby. Zde
jdeme po žluté značce, až na Rogacz. Cestou narážíme na
velkolepé stavební dílo uprostřed podmáčeného lesa - bytelná
lávka i se zábradlím
. Vůbec jsme nepochopili proč
to tady správa parku nechala vybudovat. Asi nevěděli co s
financema. U Rogaczu
dochází k orientační chybě ( problém staré mapy) a
tak dle rozhodnutí náčelníka pokračujeme přímo přes místní
prales podle kompasu a mapy směrem na Pielgrzyn.
S Radkem se snažíme o jeho rozhodnutí diskutovat, ale jsme
upozorněni, že náčelník má vždy pravdu. A
tak pokračujeme cestou necestou. Náčelníka to vysloveně baví a
tak jsme za hodinu zase na značené trase u Pielgrzynu. Poté
jdeme po zelené podél hřebenu až na Sloneczne Skaly. Zde
bych chtěl upozornit na těžký terén a celkovou náročnost
tohoto úseku – hlavně s bagáží. Pak se po modré
vyškrábeme na horskou silnici směřující do
Karlówa. V Karlówě odpočíváme a směnili jsme
zł na zítřejší výstup na Hejšovinu. Nechce se nám
riskovat, že nás tam nepustí. To by opravdu byla nuda,
když už se tam chceme vyškrábat s báglama. Celkem:17
km
Den
čtvrtý
Hejšovina -
Karlów – Machovská Lhota – Bělý Na
Hejšovinu ( 919,2m.n.m) vyrážíme hned ráno. Platíme 5 zł
a jde se do skalního labyrintu, který je na vrcholu
stolové hory. Počasí se nám začalo trochu kazit a
tak výhledy jsou omezené. I přesto jsme spokojeni
- cíl akce byl splněn. Procházíme celé skalní město a pak
pokračujeme zpět do Karlówa. Pak po modré
na Pasterskou Góru a po zelené zpět do Čech.
Je pozdní odpoledne a tak se zastavujeme v útulné
hospůdce U Lidmanů. Za tmy z Machovské Lhoty pokračujeme
směrem na osadu Slavný. Při baterkách jdeme po modré, ale zničehonic
se procházíme obcí Bělý. Chyba nastala u pramene
U obrázku, kde jsme ztratili modrou značku. I to
se může stát. Na noc zůstáváme pod kopcem, který se jmenuje
Na příčkách ( 553,4 m.n.m).
Celkem: 18 km
Den
pátý
Bělý – Nízká Srbská -
Vysoká Srbská – Hronov – vlakem do Náchoda Poslední den jdeme podél potoka
Třeslice do Nízké Srbské a poté do Vysoké Srbské. Odtud
po červené do Hronova. Z Hronova jedeme ještě do
Náchoda, kde v restauraci na náměstí probíráme naší
týdenní akci do Gór Stołowých.
Celkem: 11 km
|