Broumovsko a
okolí 2005
První vandr se zadařil na 100%.
Pouze
jeden den mám
pršelo a cíl vandru byl splněn -
rozhledna na Dobrošově. Trasa vandru byla
na poslední chvili změněna a to z toho důvodu, že prvního
letošního vandru jsme se zúčastnili pouze dva (Tabí a
Vejsek). Původní plán směřoval do Stolových hor. Z
důvodu malé účasti jsme proto trasu volili jen na našem
území. Hory Stolové budou v plánu některého z dalších
vandrů.
Odjezd: |
Kladno časně ráno |
Zahájení: |
Dolní
Adršpach |
Ukončení: |
Náchod |
Cíl akce: |
Rozhledna na Dobrošově |
Výprava: |
Tabí, Vejsek |
Délka akce: |
asi 62,5 Km pěšky |
13.5 až 17.5.2005
Foto z vandru
|
Den první
13.5.2005 v pátek
jsme se vypravili na další vandr. Tento vandr provázely
problémy už od samého začátku jeho vzniku. Nejprve větší
část členů odmítla účast a nakonec ani náčelník neodjel.
Na vandr jsme vyrazili jen já a Vejsek. Původní
plán „Hory Stolové“ byl přepracován pouze na
Broumovsko a okolí.
Vandr jsme začali v
Adršpachu. Prolezli jsme tamní skalní město a přes Vlčí
rokli jsme šli do Teplických skal. Tady nás čekalo
překvapení v podobě sněhu. Prošli jsme celé skalní město
a zamířili do Teplic nad Metují. Nocujeme kousek od
místních sjezdovek.
13 km
Den
druhý
Teplice
nad Metují - Skály -
Dědov - Ostaš -
Hlavňov
Druhý den jsme měli
namířeno na Čáp. Tento kopec jsme nakonec vynechali ( s
báglama se nám tam nechtělo) a tak přes Skály
pokračujeme do Dědova. Zde jsme za pěkného počasí
poseděli u místního obchůdku (u paní Tůmové) a dali si
točené pivko!! Po krátkém odpočinku jsme zamířili na
Ostaš 700,2 m.n.m. Pod Ostašem je také občerstvení zde
se zdržujeme jen krátce, protože je tady slušná zima a
vítr. Pokračujeme směrem na Hlavňov. V Hlavňově se
zastavujeme v malebné podhorské hospůdce „ U Doležalů“.
Tady dostal Vejsek od místního hospodského důvěru
a mohl si sám natočit Náchodské 12° pivo. Vyloženě se mu
to líbilo. Poté pokračujeme k místnímu rybníku. Zde jsme
se rozhodli bivakovat a tak před hospůdkou „Na hrázi“ se
souhlasem místní obsluhy vyndáváme náčelníkův plynový
vařič a začali jsme ohřívat naše zásoby. Tímto
jsme nechtěně v hostech způsobili zmatek. V hospůdce se
totiž nevaří a všichni přítomní měli okamžitě zálusk na
naše fazole.
14 km
Den třetí
Hlavňov - Kovářova rokle -
Hvězda - Na kopečku - Pánův kříž(pod
Božanovským špičákem) - Machovská Lhota -
Machov
Tento den nás asi
čeká nejtěžší úsek z celého vandru. Na Broumovské stěny
se dostáváme Kovářovou roklí. Můžu říct, že s 15 kg na
zádech to není až tak jednoduché jak by se zdálo.A to
nám do toho ještě prší. Nakonec jsme rokli zdolali.
Chvíli odpočíváme u „ Hvězdy“. Jsme tady brzo ráno a tak
je horská chata „Hvězda“ zavřená. Poté pokračujeme po
červené značce po hřebenu Broumovských stěn. Je zde
mnoho vyhlídek a pěkných výhledů na Broumov a
okolí. Kousek od Liščí rokle nacházíme zvláštní
pískovcové skalní útvary – skalní hřiby. Pokračujeme
dále pod Božanovský špičák a pak dále do Machova.V
Machově nám nějak docházely síly a tak pod místní
sjezdovkou bereme v horské boudě herberk. Po krátkém
ubytování vyrážíme na místní sjezdovky a skokanský
můstek. Bez batohů, to se to trekuje!!
14,5 km
Den
čtvrtý
Machov - Závrhy -
Vysoká Srbská - Hronov Vlakem jsme se přesunuli do
Náchoda a pokračujeme na Dobrošov Dobrošov rozhledna
- Dobrošov pevnost
-
Jizbice - Lipí - Peklo - Jizbice
Noc v herberku je skutečně znát a tak
odpočatí směřujeme do malebné osady Závrhy. Přes
Sedmákovice se dostáváme do Vysoké Srbské. Netrvá to
dlouho a jsme v Hronově. Od náčelníka víme kdy nám jede
vlak do Náchoda a tak nespěcháme. Z Náchoda míříme na
Dobrošov. Jdeme po červené značce kolem Chaty na
Vyhlídce. Vyhlídka tady opravdu je a to na naše nejvyšší
hory – Krkonoše. Je vidět jak v Krkonoších na hřebenech
leží ještě sníh. V půlce kopce takticky Vejska varuji,
že je pondělí a na rozhledně mají zavřeno. Po menší
výměně názorů pokračujeme dál. Je to přece cíl našeho
vandru . Od rozhledny pokračujeme na vojenskou pevnost.
Cestou máme krásný výhled na Orlické hory. Živě
diskutujeme o loňském přechodu těchto hor. Vojenská
pevnost je také zavřená. Vylézáme na jeden z bunkrů z
kterého je krásně vidět cíl našeho budoucího vandru do
Polska – Hejšovina. Z pevnosti se vydáváme směrem chata
Peklo. Noc trávíme u obce Jizbice. Naší spokojenost z
vandru nezničila ani noční bouře, která nám v jednu
chvíli rozebrala náš bivak na několik částí. Ještě, že
jsme takovouhle odplatu od Rampušáka byli
připravení. Noc jsme i přes vichřici přežili v
suchu.
18 km
Den
pátý
Jizbice - Dobrošov - Náchod
Ráno bloudíme v mlze přes Dobrošov do Náchoda a
odjíždíme.
|